Jaki powinien być stosunek treści do kodu źródłowego strony?

Jaki powinien być stosunek treści do kodu źródłowego strony?

Treść strony internetowej, czyli tzw. content jest jednym z najważniejszych elementów, wpływających na SEO. Zapewne nie raz słyszałeś hasło: content is king. Dużo w nim prawdy, ponieważ przygotowanie dobrych tekstów zgodnych z zasadami SEO przyczynia się do wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. A co ze stosunkiem treści do kodu źródłowego strony w kontekście SEO? m.in. o tym piszemy poniżej.

Czym są: treść strony i kod źródłowy HTML?

Na początku warto pokrótce objaśnić dwa omawiane pojęcia, czyli treść strony (content) oraz kod źródłowy.

  • Content to po angielsku „zawartość”. W kontekście stron internetowych słowo to oznacza wszystkie teksty i zdjęcia, które udostępnia dany adres WWW. Treści zawierające słowa kluczowe, dobre merytorycznie oraz poprawne stylistycznie i językowo mają znaczący wpływ na popularność strony. To logiczne, że wówczas dany adres cieszy się renomą wśród użytkowników. A poza tym – co nie mniej istotne – jest także dobrze oceniany przez algorytmy wyszukiwarek.
  • Kod źródłowy strony internetowej to jej zapis w języku HTML, który umożliwia wyświetlanie się treści: tekstów, akapitów, linków, grafik itd. Użytkownik Internetu nie widzi kodu źródłowego, bo przeglądarki internetowe automatycznie przekształcają go na obraz strony internetowej w znanej nam formie.
Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Ile powinien wynosić stosunek treści do kodu?

Wskaźnik do mierzenia stosunku treści do kodu źródłowego strony nazywa się THR, czyli Text to HTML Ratio. Opisuje on relację pomiędzy ilością tekstu wyświetlanego na stronie internetowej a ilością kodu źródłowego danej witryny WWW. Wynik THR przedstawiany jest w procentach.

Poza stosunkiem treści do kodu źródłowego Text to HTML Ratio pokazuje liczbę słów na stronie, która de facto nie ma znaczącego wpływu na SEO. Od ilości znacznie ważniejsza jest jakość przedstawianych treści.

Natomiast jeśli chodzi o wskaźniki, uważa się, że wysoki współczynnik kodu może być oznaką powolnego działania witryny.

Według specjalistów optymalny stosunek treści do kodu oscyluje pomiędzy 25 a 70%. Jednak są to liczby orientacyjne, bo w niektórych przypadkach wynik może odbiegać od idealnych wartości, a mimo to strona będzie cieszyć się zaufaniem wyszukiwarki.

Jaki jest stosunek pomiędzy THR a SEO?

Jak pokazaliśmy wyżej, THR może sygnalizować pewne kwestie, takie jak np. niewydajne działanie strony WWW, czy podejrzana zawartość witryny (spam), co bez wątpienia ma wpływ na SEO i obniża ocenę strony. Natomiast warto podkreślić, że współczynnik tekstu do kodu źródłowego nie oddziałuje bezpośrednio na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj także

Geolokalizacja serwera. Do czego służy i czy ma wpływ na SEO?

Geolokalizacja serwera. Do czego służy i czy ma wpływ na SEO?

Urządzenia podłączone do sieci wysyłają informacje, na których podstawie określane jest położenie geograficzne. Geolokalizacja IP przypisuje dany serwer do kontynentu, kraju, a nawet miasta. Pozwala to lepiej dopasowywać wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkownika. Ale nie tylko. Dowiedz się, na czym polega geolokalizacja serwera i sprawdź, czy przypisanie do konkretnego obszaru geograficznego ma wpływ na SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Jaka powinna być liczba znaków w artykule?

Jaka powinna być liczba znaków w artykule?

Nie ma wątpliwości, że treść jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. W tym kontekście dużo mówi się o słowach kluczowych i meta danych. Kolejnym casusem związanym z SEO jest długość tekstu. Czy lepiej pisać treści długie, czy krótkie? A może liczba znaków w artykule nie ma znaczenia? Sprawdź!

Artykuł - ikonka Czytaj więcej