Co to jest adres IP, do czego służy i czy ma coś wspólnego z SEO?

Co to jest adres IP, do czego służy i czy ma coś wspólnego z SEO?

Kiedy użytkownik wchodzi na dowolną stronę internetową, jego komputer lub telefon wysyła żądanie do serwera, aby uzyskać dostęp do zawartości. Ale co tak naprawdę kieruje to żądanie? Odpowiedź tkwi w tajemniczych liczbach oddzielonych kropkami nazywanych adresem IP (Internet Protocol Address), który okazuje się unikalnym numerem identyfikacyjnym nadawanym urządzeniom w sieci komputerowej. Dowiedz się, co to jest IP i czy znajomość tego zbioru znaków jest potrzebna. W artykule odpowiemy też na pytanie, czy protokół internetowy ma bezpośredni wpływ na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Zaczynamy!

Czym jest adres IP i jak działa?

Nie masz pojęcia, co to jest adres IP (od ang. Internet Protocol Address)? Ta technologia, bez której aktywność online nie byłaby możliwa, jest unikalnym numerem przypisanym do każdego urządzenia sieciowego. Działa na zasadzie identyfikatora, który pozwala na komunikację pomiędzy różnymi sprzętami podłączonymi do Internetu (komputerami i routerami, tabletami oraz telefonami itd.) lub sieci lokalnej.

Dzięki adresowi IP możliwe jest identyfikowanie i adresowanie urządzeń. Składa się on zwykle z czterech grup liczb oddzielonych kropkami (np. 192.168.0.1) w przypadku protokołu IPv4 lub ośmiu grup liczb oddzielonych dwukropkami (przykładowy adres sieci IPv6 to: 2001:0db8:85a3:0000:0000:8a2e:0370:7334). Każda z liczb składająca się na ten element protokołu internetowego, może wynosić od 0 do 255. IPV6 powstał ze względu na fakt, że zakres adresów IP jest ograniczony.

Masz firmową stronę internetową? Sprawdź, czym jest audyt SEO strony WWW.

Przykład adresu IP może wyglądać choćby tak: 88.158.1.250

Rodzaje adresów IP

Czy wiesz, że rzeczywisty adres IP i adres sieci to dwa różne terminy?

Otóż unikalny adres IP identyfikuje konkretny host w sieci, podczas gdy adres sieci określa, do której sieci należy dany host.

Co warto podkreślić, istnieje kilka rodzajów adresów IP. Poniżej znajdziesz podział na najważniejsze typy.

IPv4 a adres IPv6

Internet Protocol version 4 (IPv4) to starszy standard, który składa się z 32-bitowych numerów, oddzielonych kropkami. Przykład znajdziesz powyżej. Ze względu na to, że pula dostępnych adresów IP jest ograniczona, to coraz częściej stosowana jest nowsza wersja IPv6 (Internet Protocol version 6). Składa się z ona z 128-bitowych numerów, co daje ogromną liczbę możliwych kombinacji.

Musisz wiedzieć, że w przypadku IPv4 istniała koncepcja określana jako klasy adresów IP, które opisywały sposób, w jaki były one przypisywane i kategoryzowane.

Statyczny adres IP i dynamiczny adres IP

Choć w większości przypadków zmienia się przy każdym podłączeniu do sieci lub po upływie 24 godzin adres IP może identyfikować również urządzenia na stałe – i właśnie dlatego możemy opisać kolejne rozróżnienie.

Stały adres IP jest przypisany do urządzenia przez dostawcę usług internetowych (ISP). Pozostaje niezmienny nawet po ponownym podłączeniu do sieci i upływie wyznaczonego czasu, jednak należy on do rzadkości. Ze względu na fakt, że element ten nie zmienia się, to ułatwia zarządzanie siecią i umożliwia korzystanie z usług wymagających statycznego adresu IP, takich jak serwery czy strony internetowe.

Dynamiczny adres IP zmienia się za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią lokalną lub publiczną. ISP przydziela dynamiczny adres IP z puli dostępnych opcji. Ten rodzaj adresu jest powszechnie stosowany w przypadku użytkowników domowych.

Adres IP prywatny i adres IP publiczny – czym się różnią?

Ponadto rozróżniamy adresy IP prywatne i IP publiczne.

Te pierwsze nie są widoczne dla innych użytkowników, przez co ich posiadacze nie mają możliwości korzystania ze wszystkich serwisów i usług dostępnych w Internecie. Prywatne adresy IP służą przede wszystkim w sieciach lokalnych.

Urządzenie z publicznym adresem IP widocznym dla innych ma z kolei dostęp do większości internetowych zasobów oraz łączy się z innymi użytkownikami bezpośrednio. Ma także możliwość wysyłania danych. Niestety, sprzęty korzystające z publicznych IP są bardziej narażone na ataki hakerów niż ich prywatne odpowiedniki.

Zleć audyt strony WWW i popraw jej widoczność w wyszukiwarce.

Czy znajomość adresu IP jest potrzebna?

Podczas codziennego i niespecjalistycznego korzystania z sieci znajomość swojego adresu IP nie jest właściwie konieczna. Nie musimy znać również budowy adresów stron internetowych, które chcemy wyświetlić. Wystarczy wpisać domenę danej witryny, a protokół DNS przetłumaczy ją na właściwy adres IP.

W gwoli ścisłości wypada dodać, że ze względów technicznych przekierowanie adresu IP na domenę nie zawsze jest możliwie (np. z powodu hostingu współdzielonego). Natomiast, jeśli pod danym adresem IP nie wyświetla się strona główna, to nie ma problemu z kopią treści.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Jak sprawdzić swój adres IP lub strony internetowej?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś/zastanawiałaś się, jak znaleźć swój adres IP strony internetowej, komputera i routera? Adres IP to unikalny identyfikator, który pozwala na lokalizację urządzeń w sieci. Poniżej znajdziesz sposób na sprawdzenie poszukiwanych informacji na różnych sprzętach.

Jak znaleźć adres IP strony internetowej?

Do sprawdzenia publicznego adresu IP dowolnej strony internetowej, można użyć narzędzia dostępnego online lub skorzystać z wiersza poleceń. Oto dwa proste sposoby.

  1. Narzędzia online. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „sprawdź adres IP strony” i wybrać jedną z dostępnych witryn. Następnie należy wpisać domenę, której IP chcesz poznać i kliknąć przycisk „Sprawdź”. Wynik zostanie wyświetlony na komputerze lub ekranie telefonu.

  2. Wiersz poleceń. Otwórz wiersz poleceń (w systemach Windows wpisz „cmd” w menu Start, w systemach macOS i Linux wpisz „terminal” w wyszukiwarce). Następnie dodaj polecenie „ping” oraz adres strony internetowej, np. „ping www.przykladowastrona.pl”. Po chwili otrzymasz informacje o adresie IP strony.

Jak sprawdzić swój adres IP na komputerze?

Adres IP komputera można sprawdzić na różne sposoby, w zależności od używanego systemu operacyjnego.

  1. Windows. Otwórz menu Start i wpisz „cmd”, aby otworzyć wiersz poleceń. Dodaj polecenie „ipconfig” i naciśnij Enter. W linii „IPv4 Address” znajdziesz swój adres IP.

  2. macOS. Otwórz terminal (wpisz „terminal” w wyszukiwarce) i uzupełnij polecenie „ifconfig”. Adres IP komputera zostanie wyświetlony w linii „inet”.

W jaki sposób znaleźć adres IP routera?

Aby znaleźć swój adres IP routera, wykonaj następujące kroki:

1. Otwórz „Wiersz Poleceń” (Command Prompt) na komputerze.

2. Wpisz polecenie „ipconfig” i naciśnij Enter.

3. Spójrz na wyniki i znajdź sekcję „Brama domyślna” (Default Gateway).

4. Informacja dostępna obok „Brama domyślna” to adres IP routera.

To tylko jeden ze sposobów, w jaki możesz znaleźć IP swojego routera.

Czy adres IP ma coś wspólnego z SEO?

SEO kojarzy się przede wszystkim z takimi hasłami jak „słowa kluczowe” czy „linki wewnętrzne”. Okazuje się jednak, że pozycjonowanie ma również coś wspólnego z adresami IP, wprawdzie pośrednio, ale warto przyjrzeć się tym zależnościom.

  1. Umieszczając linki (hiperłącza) na stronie internetowej, warto zapewnić ich różnorodność, tj. zadbać o to, aby ich domeny różniły się od siebie, a przede wszystkim, aby pochodziły z witryn o różnych adresach IP. Taka praktyka poprawia pozycję danej witryny WWW w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – zwiększa ruch w serwisie.

  2. Strony internetowe są przechowywane na serwerach, które mają przypisany adres IP. Lokalizacja serwera stron może wpłynąć na szybkość ładowania witryny, co jest istotnym czynnikiem rankingowym. Serwisy z szybkim czasem ładowania są lepiej oceniane przez wyszukiwarki.

  3. Rzeczywisty adres IP, czyli unikalny numer identyfikacyjny do witryny i konta hostingu, który nie jest – jak w większości przypadków – dzielony z innymi użytkownikami, ułatwia skonfigurowanie prywatnego certyfikatu bezpieczeństwa SSL. A jak wiadomo, Google faworyzuje witryny tego typu. Ponadto dedykowany adres IP ma wpływ na lepszą wydajność strony. Tego rodzaju witryny zazwyczaj wyświetlają się szybciej niż te ze współdzielonym adresem IP.

Ostatecznie jednak – niezależnie czy korzystasz z dedykowanego IP, czy współdzielonego – nie ma to bezpośredniego wpływu na kwestie związane z pozycjonowaniem. Oczywiście, unikalny adres IP wspiera bezpieczeństwo i wydajność, jednak wdrażając skuteczną strategię SEO, można poradzić sobie bez tej dość kosztownej usługi i uzyskiwać przyzwoite pozycje w wynikach wyszukiwania.


Przeczytaj także

Parametry domeny – czym są Mozrank i Page Authority?

Parametry domeny – czym są Mozrank i Page Authority?

Robiąc audyt SEO strony internetowej, można natrafić na wiele znanych lub mniej znanych parametrów strony. Pozwalają one ustalić (zmierzyć) jakość danej witryny i wskazać elementy, nad którymi warto popracować. Wśród parametrów warto zwrócić uwagę na MozRank oraz Page Authority. Dowiedz się, czym charakteryzują się te wskaźniki i jak wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Czym są ramki w dokumencie HTML?

Czym są ramki w dokumencie HTML?

Ramki (ang. frames), czyli znaczniki, które umożliwiają wczytanie do dokumentu HTML strony internetowej innych stron. Ramki mają swoje zalety i wady. Z jednej strony usprawniają proces wczytywania i nie obciążają strony, z drugiej z ich powodu nie można zapisywać wczytanej strony do zakładek. Dowiedz się więcej o ramkach i sprawdź, czy ramki mają wpływ na SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej