Jakie są rodzaje kodowania HTML?

Jakie są rodzaje kodowania HTML?

Kodowanie znaków służy do informowania komputera o tym, w jaki sposób ma interpretować (odczytywać) zera i jedynki na rzeczywiste elementy (znaki, symbole itd.). Upraszczając: komputer przerabia kod HTML na konkretny obraz, który widzi użytkownik. Dowiedz się, jakie są rodzaje kodowania i co warto o nich wiedzieć.

Na czym polega kodowanie HTML?

Kodowanie HTML polega na odczytywaniu przez komputer kodu, który zostaje zamieniony na poszczególne elementy strony internetowej. Aby cały proces przebiegał poprawnie i bez niepożądanych niespodzianek, podczas tworzenia strony należy wybrać odpowiednią metodę kodowania.

Zazwyczaj największy problem stanowią polskie znaki diakrytyczne, czyli wszystkie ą, ę, ć, ź itp. Ich poprawne wyświetlenie – podobnie jak innych elementów – zależy od zadeklarowania używanego zestawu znaków, jak również użycie znaków w tym zestawie, czyli w edytorze tekstu.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Jakie są najpopularniejsze standardy kodowania?

Istnieje wiele rodzajów kodowania, a do najpopularniejszych spośród nich należą: Unicode, ISO 8859-2 oraz Windows 1250.

Unicode

Unicode, czyli rozbudowana i uniwersalna tablica znaków, która został opracowany w latach 1988-1991 zawiera w sobie właściwie wszystkie dostępne symbole i style pisma.

Do najpopularniejszych metod kodowania Unicode zalicza się: UTF-16 (2 lub 4 bajty) i UTF-32 (4 bajty na znak), natomiast w przypadku stron internetowych najtrafniejszym wyborem będzie UTF-8 (długość od 1 do 6 bajtów). Ponadto w tym komputerowym zestawie znaków stosuje się także (jednak rzadziej): UTF-7, UCS-2 czy UTF-18.

ISO 8859-2

Jest to starszy zestaw znaków, nazywany również ISO Latin-2. W jego skład wchodzi 191 znaków alfabetu łacińskiego, dzięki czemu ISO bez problemu radzi sobie z polskimi znakami (Polska Norma). Każdy z nich zapisywany jest przy pomocy 8 bitów.

ISO 8859-2 obsługuje również takie języki jak m.in. czeski, słowacki, słoweński czy węgierski.

Windows 1250

Windows 1250 (ewentualnie cp1250) to wewnętrzny system kodowania przeznaczony dla języków środkowoeuropejskich (w dla języka polskiego). Swoją charakterystyką przypomina opisywany wyżej ISO 8859-2. Windows 1250 wykorzystywany w przypadku starych programów Microsoft, obecnie raczej nie stosuje się go w Internecie, ponieważ działa poprawnie tylko w systemie operacyjnym Windows.

Przeczytaj także

Czym są nagłówki H1, H2, H3?

Czym są nagłówki H1, H2, H3?

Nagłówki w artykułach publikowanych w prasie pozwalają czytelnikom zorientować się w tekście. A poza tym pozytywnie wpływają na przejrzystość treści. W przypadku materiałów internetowych jest podobnie, lecz z co najmniej jedną różnicą – nagłówki różnej wielkości (H1, H2, H3) i ich zawartość oddziałują na pozycję danego artykułu w wynikach wyszukiwania, tj. wpływają na SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Aktywność w mediach społecznościowych a SEO

Aktywność w mediach społecznościowych a SEO

Obecność firmy czy marki w mediach społecznościowych umożliwia wchodzenie w bezpośrednie interakcje z klientami i budowanie z nimi trwałych więzi. Przemyślana komunikacja w Social Media to nie tylko świetna forma promocji i miejsce kreowania wizerunku. W pośredni sposób może zwiększać również wartość strony internetowej i wpływać na SEO. Czy aktywność na Google Moja Firma, Twitterze lub Facebooku ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce? Dowiesz się z artykułu.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej