Co to jest adres IP, do czego służy i czy ma coś wspólnego z SEO?

Co to jest adres IP, do czego służy i czy ma coś wspólnego z SEO?

Tajemnicze cztery liczby oddzielone kropkami nazywane adresem IP są unikalnym numerem identyfikacyjnym nadawanym urządzeniom w sieci komputerowej. Dowiedz się, co kryje się za tym zbiorem znaków, czy znajomość IP jest potrzebna oraz, czy protokół internetowy ma bezpośredni wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zaczynamy!

Czym jest adres IP?

Adres IP (od ang. Internet Protocol) – technologia, bez której korzystanie z Internetu nie byłoby możliwe – jest ciągiem liczb, który identyfikuje serwer (urządzenie) podłączone do innego serwera albo sieci komputerowej. Dzięki niemu mamy możliwość przesyłać informacje pomiędzy urządzeniami podłączonymi do Internetu (komputerami, tabletami, telefonami itd.). Każda z liczb składająca się na adres IP, może wynosić od 0 do 255.

Adres IP może wyglądać na przykład tak: 88.158.1.250

Co ciekawe, adres IP nie identyfikuje urządzenia na stałe. W większości przypadków adres zmienia się przy każdym podłączeniu do sieci lub po upływie 24 godzin (dynamiczny adres IP). Każdy operator dysponuje pewną pulą adresów IP, a jego klienci logują się na pierwszy wolny z nich. Natomiast stały adres IP pozostaje niezmienny nawet po ponownym podłączeniu do sieci i upływie wyznaczonego czasu, jednak należy on do rzadkości.

Adres IP prywatny i adres IP publiczny – czym się różnią?

Ponadto rozróżniamy adresy IP prywatne i IP publiczne.

Te pierwsze nie są widoczne w sieci dla innych użytkowników, przez co ich posiadacze nie mają możliwości korzystania ze wszystkich serwisów i usług dostępnych w Internecie. Urządzenie z publicznym i widocznym dla innych IP ma z kolei dostęp do większości internetowych zasobów oraz łączy się z innymi użytkownikami bezpośrednio, ma także możliwość wysyłania danych. Niestety, sprzęty korzystające z publicznego IP są bardziej narażone na ataki hakerów niż ich prywatne odpowiedniki.

Czy znajomość adresu IP jest potrzebna?

Podczas codziennego i niespecjalistycznego korzystania z sieci znajomość adresu IP nie jest właściwie konieczna. Nie musimy znać również adresów IP stron internetowych, które chcemy wyświetlić. Wystarczy wpisać adres danej strony WWW, a protokół DNS przetłumaczy go na właściwy adres IP.

W gwoli ścisłości wypada dodać, że ze względów technicznych przekierowanie adresu IP na domenę nie zawsze jest możliwie (np. z powodu hostingu współdzielonego). Natomiast, jeśli pod danym adresem IP nie wyświetla się strona główna, to nie ma problemu z kopią treści.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Czy adres IP ma coś wspólnego z SEO?

SEO kojarzy się przede wszystkim z takimi hasłami jak „słowa kluczowe” czy „linki wewnętrzne”. Okazuje się jednak, że SEO ma również coś wspólnego z adresami IP, wprawdzie pośrednio, ale warto przyjrzeć się tym zależnością:

Po pierwsze. Umieszczając linki (hiperłącza) na stronie internetowej, warto zadbać o ich różnorodność, tj. zadbać o to, aby ich domeny różniły się od siebie, a przede wszystkim, aby pochodziły z witryn o różnych adresach IP. Taka praktyka poprawia pozycję danej witryny internetowej w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie – zwiększa ruch na stronie.

Po drugie. Dedykowany adres IP, czyli unikalny numer identyfikacyjny do witryny i konta hostingu, który nie jest – jak w większości przypadków – dzielony z innymi użytkownikami, ułatwia skonfigurowanie prywatnego certyfikatu bezpieczeństwa SSL. A jak wiadomo, Google faworyzuje witryny tego typu. Ponadto dedykowany adres IP ma wpływ na lepszą wydajność strony. Witryny z dedykowanym IP zazwyczaj wyświetlają się szybciej niż te ze współdzielonym adresem IP.

Ostatecznie jednak – niezależnie czy korzystasz z dedykowanego IP, czy współdzielonego – nie ma to bezpośredniego wpływu na kwestie związane z SEO. Oczywiście, IP dedykowane wspiera bezpieczeństwo i wydajność, jednak wdrażając skuteczną strategię SEO, można poradzić sobie bez tej dość kosztownej usługi i uzyskiwać przyzwoite pozycje w wynikach wyszukiwania.

Przeczytaj także

Co daje zainstalowanie kodu Google Remarketing?

Co daje zainstalowanie kodu Google Remarketing?

Remarketing to jeden z rodzajów internetowych kampanii reklamowych, który pozwala na powtarzanie przekazu reklamowego użytkownikom, którzy odwiedzili stronę internetową danej firmy lub danego produktu. Dowiedz się, jaki wpływ ma tego typu działanie na reklamy w sieci i co daje korzystanie z kodu Google Remarketing?

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Czym są Meta Title, Meta Description i Meta Keywords?

Czym są Meta Title, Meta Description i Meta Keywords?

Meta dane, nazywane również meta znacznikami lub meta tagami, mają za zadanie opisać zawartość danej strony internetowej. Służą przede wszystkim robotom indeksującym zawartość sieci dla wyszukiwarek, ale także internautom. Dlatego umiejętne przygotowanie Meta Title i Meta Description ma wpływ na popularność strony internetowej. Dowiedz się więcej o meta danych i sprawdź, jak powinny wyglądać, aby były skuteczne.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej