Widoczność w Google. Co oznacza TOP 3, TOP 10, TOP 50?

Widoczność w Google. Co oznacza TOP 3, TOP 10, TOP 50?

Głównym celem działań SEO jest wywindowanie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Wysoki ranking świadczy o jakości strony i przekłada się na liczbę wyświetleń, a co za tym idzie – na zyski. Dowiedz się więcej o widoczności w wyszukiwarce Google i sprawdź, co kryje się za określeniami TOP 3, TOP 10 czy TOP 50.

Co to jest widoczność w wyszukiwarce Google?

Chyba większość internautów spotkała się z takimi hasłami jak „widoczność w Google” czy „ranking wyszukiwania”. Chodzi o kolejność wyświetlania się stron na konkretne zapytania w wyszukiwarce.

Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki, nie wystarczy już nagromadzenie słów kluczowych. Google wciąż opracowuje nowe strategie. Z czasem coraz bardziej faworyzuje strony wysokiej jakości, czyli takie, na których znajdują się wartościowe i zgodne z zapytaniem użytkownika treści. Jak również witryny, które charakteryzują się wysoką funkcjonalności (mówimy m.in. szybkość wyświetlania).

Wysoki ranking ma znaczenie. Jeśli strona znajduje się w TOP 3 wyników wyszukiwania SERP (Search Engine Results Page) na kluczową dla danego biznesu frazę np. „hydraulik Warszawa” lub „kwiaciarnia Lublin”, wówczas pozyskiwanie nowych klientów powinno przebiegać znacznie sprawniej, niż w przypadku słabszych rankingów.

Działania, które poprawiają pozycje strony w wynikach wyszukiwania, nazywamy działaniami SEO (Search Engine Optimization). Składa się na nie bardzo wiele czynników. Warto być z nimi na bieżąco i śledzić trendy SEO, bo to wyjątkowo dynamicznie zmieniający się świat.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Co oznacza TOP 3, TOP 10 i TOP 50?

Obserwowanie historii widoczności pozwala śledzić postępy jej rozwoju i skuteczność działań SEO. Przy użyciu narzędzi do mierzenia widoczności takich jak Senuto, Ahrefs, Google Search Console czy Semstorm możemy sprawdzić m.in.:

  • ranking strony wśród stron z tej samej kategorii (np. motoryzacja, kultura itd.),
  • ekwiwalent Google Ads, czyli przybliżoną kwotę, jaką trzeba byłoby wydać miesięcznie na płatne reklamy, aby uzyskać podobny wynik do osiągniętego,
  • szacowany miesięczny ruch.

A przede wszystkim liczbę słów kluczowych (fraz kluczowych), na które strona wyświetla się w danym przedziale:

  • TOP 3 – strona wyświetla się w pierwszej trójce wyników wyszukiwania na konkretne frazy,
  • TOP 10 – strona wyświetla się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania na konkretne frazy,
  • TOP 50 – strona wyświetla się w pierwszej pięćdziesiątce wyników wyszukiwania na konkretne frazy.

Narzędzia do sprawdzania pozycji strony w wynikach wyszukiwania umożliwiają także obserwacje wzrostów i spadów w konkretnym czasie (np. w Senuto aktualizacja odbywa się co tydzień).

Warto wziąć pod uwagę, że nie tylko jakość działań SEO ma wpływ na pozycje w rankingu wyszukiwania. Nie bez znaczenia pozostaje osoba wyszukująca i jej pliki cookie. Dlatego na to samo hasło wpisane w wyszukiwarce na dwóch różnych komputerach (przeglądarkach) mogą pojawić się wyniki w odmiennej kolejności.

Przeczytaj także

Czym są Meta Title, Meta Description i Meta Keywords?

Czym są Meta Title, Meta Description i Meta Keywords?

Meta dane, nazywane również meta znacznikami lub meta tagami, mają za zadanie opisać zawartość danej strony internetowej. Służą przede wszystkim robotom indeksującym zawartość sieci dla wyszukiwarek, ale także internautom. Dlatego umiejętne przygotowanie Meta Title i Meta Description ma wpływ na popularność strony internetowej. Dowiedz się więcej o meta danych i sprawdź, jak powinny wyglądać, aby były skuteczne.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Parametry domeny – czym są Mozrank i Page Authority?

Parametry domeny – czym są Mozrank i Page Authority?

Robiąc audyt SEO strony internetowej, można natrafić na wiele znanych lub mniej znanych parametrów strony. Pozwalają one ustalić (zmierzyć) jakość danej witryny i wskazać elementy, nad którymi warto popracować. Wśród parametrów warto zwrócić uwagę na MozRank oraz Page Authority. Dowiedz się, czym charakteryzują się te wskaźniki i jak wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej