Jakie są rodzaje kodowania HTML?

Jakie są rodzaje kodowania HTML?

Kodowanie znaków służy do informowania komputera o tym, w jaki sposób ma interpretować (odczytywać) zera i jedynki na rzeczywiste elementy (znaki, symbole itd.). Upraszczając: komputer przerabia kod HTML na konkretny obraz, który widzi użytkownik. Dowiedz się, jakie są rodzaje kodowania i co warto o nich wiedzieć.

Na czym polega kodowanie HTML?

Kodowanie HTML polega na odczytywaniu przez komputer kodu, który zostaje zamieniony na poszczególne elementy strony internetowej. Aby cały proces przebiegał poprawnie i bez niepożądanych niespodzianek, podczas tworzenia strony należy wybrać odpowiednią metodę kodowania.

Zazwyczaj największy problem stanowią polskie znaki diakrytyczne, czyli wszystkie ą, ę, ć, ź itp. Ich poprawne wyświetlenie – podobnie jak innych elementów – zależy od zadeklarowania używanego zestawu znaków, jak również użycie znaków w tym zestawie, czyli w edytorze tekstu.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Jakie są najpopularniejsze standardy kodowania?

Istnieje wiele rodzajów kodowania, a do najpopularniejszych spośród nich należą: Unicode, ISO 8859-2 oraz Windows 1250.

Unicode

Unicode, czyli rozbudowana i uniwersalna tablica znaków, która został opracowany w latach 1988-1991 zawiera w sobie właściwie wszystkie dostępne symbole i style pisma.

Do najpopularniejszych metod kodowania Unicode zalicza się: UTF-16 (2 lub 4 bajty) i UTF-32 (4 bajty na znak), natomiast w przypadku stron internetowych najtrafniejszym wyborem będzie UTF-8 (długość od 1 do 6 bajtów). Ponadto w tym komputerowym zestawie znaków stosuje się także (jednak rzadziej): UTF-7, UCS-2 czy UTF-18.

ISO 8859-2

Jest to starszy zestaw znaków, nazywany również ISO Latin-2. W jego skład wchodzi 191 znaków alfabetu łacińskiego, dzięki czemu ISO bez problemu radzi sobie z polskimi znakami (Polska Norma). Każdy z nich zapisywany jest przy pomocy 8 bitów.

ISO 8859-2 obsługuje również takie języki jak m.in. czeski, słowacki, słoweński czy węgierski.

Windows 1250

Windows 1250 (ewentualnie cp1250) to wewnętrzny system kodowania przeznaczony dla języków środkowoeuropejskich (w dla języka polskiego). Swoją charakterystyką przypomina opisywany wyżej ISO 8859-2. Windows 1250 wykorzystywany w przypadku starych programów Microsoft, obecnie raczej nie stosuje się go w Internecie, ponieważ działa poprawnie tylko w systemie operacyjnym Windows.

Przeczytaj także

CMS, czyli system zarządzania treścią. Czym jest, do czego służy i jak wpływa na SEO?

CMS, czyli system zarządzania treścią. Czym jest, do czego służy i jak wpływa na SEO?

Z czasem tworzenie treści internetowych staje się coraz prostsze i nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy informatycznej. Jednym ze sztandarowych przykładów tej tendencji jest bez wątpienia CMS, czyli system zarządzania treścią, który znacznie ułatwia laikom tworzeń stron WWW i sklepów internetowych. Dowiedz się, czym właściwie jest CMS, jakie są jego rodzaje i czy wpływa na SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Favicon, czyli ikona na pasku adresu. Jak ją stworzyć i czy ma wpływ na SEO?

Favicon, czyli ikona na pasku adresu. Jak ją stworzyć i czy ma wpływ na SEO?

Drobne i charakterystyczne elementy strony internetowej potrafią przykuć uwagę i zapaść w pamięć użytkownikom. Jednym z takich graficznych szczegółów jest favicon, czyli niewielka ikona znajdująca się na pasku adresu w przeglądarce. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć, jak ją zrobić i czy ma wpływ na pozycjonowanie SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej