Geolokalizacja serwera. Do czego służy i czy ma wpływ na SEO?

Geolokalizacja serwera. Do czego służy i czy ma wpływ na SEO?

Urządzenia podłączone do sieci wysyłają informacje, na których podstawie określane jest położenie geograficzne. Geolokalizacja IP przypisuje dany serwer do kontynentu, kraju, a nawet miasta. Pozwala to lepiej dopasowywać wyniki wyszukiwania do potrzeb użytkownika. Ale nie tylko! Dowiedz się, na czym polega geolokalizacja serwera i sprawdź, czy przypisanie do konkretnego obszaru może mieć wpływ na SEO strony internetowej.

Do czego służy geolokalizacja?

Geolokalizacja serwera pozwala określić przybliżone położenie sprzętu podłączonego do Internetu (laptopa, smartfona itp.), a także lokalizację sieci komputerowej. Podstawą do określenia lokalizacji jest adres IP, który posiada każde urządzenie łączące się z siecią. W Internecie można znaleźć specjalne bazy, które zawierają informacje (między innymi dane operatora, współrzędne geograficzne) dotyczące numerów identyfikacyjnych poszczególnych serwerów.

Czym jest audyt SEO strony? Dowiedz się już teraz!

Geolokalizacja urządzenia i ustalenie lokalizacji użytkownika pozwala przystosować wyświetlane treści do jego preferencji językowych oraz położenia. Jeśli dokładny adres IP sugeruje, że urządzenie znajduje się w Polsce, to strony internetowe będą wyświetlały się w polskiej wersji językowej (oczywiście, o ile to możliwe). Natomiast wyniki wyszukiwania będą związane z daną lokalizacją, np. wyszukiwane wiadomości, lokale, sklepy czy wydarzenia będą korelować z położeniem geograficznym internauty. Dotyczy to również reklam, które pod daną szerokością geograficzną wyświetlają się w lokalnej wersji.

Zdarza się również, że niektóre treści znalezione w Internecie dostępne są jedynie dla użytkowników z wybranych krajów, mówimy wówczas o blokadach regionalnych.

Zanim przejdziesz dalej! Adres IP (Internet Protocol) to unikalny identyfikator przypisywany każdemu sprzętowi podłączonemu do sieci Internet. Pozwala on na identyfikację i komunikację między urządzeniami w sieci. Istnieją różne podziały, ale wyróżniamy przede wszystkim dynamiczne i statyczne adresy IP. W kontekście geolokalizacji adres IP serwera to unikalny identyfikator przypisany do maszyny, na której działa strona internetowa. Serwery mogą być fizycznie zlokalizowane w różnych częściach świata, a ich adresy IP zwykle zawierają informacje o lokalizacji geograficznej.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Jak Google określa lokalizację podczas wyszukiwania?

Wpływ geolokalizacji serwera na SEO (o którym przeczytasz w dalszej części tekstu) jest związany z tym, że wyszukiwarki dążą do dostarczania użytkownikom najbardziej istotnych i lokalnych wyników wyszukiwania. Tak też jest w przypadku Google. Zastanawiasz się, jak określa się lokalizację użytkownika podczas wyszukiwania? Oto główne czynniki brane pod uwagę.

  • Geolokalizacja adresu IP użytkownika: Google analizuje adres IP użytkownika, aby określić jego przybliżoną lokalizację. Adresy IP są przypisywane do różnych regionów i krajów, co pozwala Google na dostarczenie bardziej lokalnych wyników wyszukiwania.

  • Ustawienia językowe: Google bierze pod uwagę ustawienia językowe przeglądarki użytkownika, aby dostarczyć odpowiedzi na zapytania w odpowiednim języku. Jeśli użytkownik korzysta z przeglądarki w języku polskim, wyszukiwarka będzie prezentować wyniki wyszukiwania po polsku.

  • Historia wyszukiwania: wyszukiwarka śledzi historię wyszukiwania użytkownika, aby lepiej zrozumieć jego preferencje i zainteresowania. Na podstawie tych informacji, Google może dostarczyć bardziej spersonalizowane wyniki, które są związane z lokalizacją użytkownika.

  • Dane z urządzeń mobilnych: w przypadku wyszukiwania na smartfonach, Google może korzystać z danych GPS oraz informacji o sieciach Wi-Fi i dostawcach usług internetowych, aby określić dokładniejszą lokalizację przybliżoną urządzenia.

Jak wynika z naszych doświadczeń, Google wykorzystuje różne metody, aby określić lokalizację użytkownika podczas wyszukiwania, takie jak adres IP, ustawienia językowe, historię wyszukiwania oraz dane z urządzeń mobilnych. Właściciele stron internetowych powinni zwrócić uwagę na lokalizację swojego serwera, aby zoptymalizować swoją stronę pod kątem lokalnych wyników wyszukiwania.

Czy geolokalizacja wpływa na SEO?

Geolokalizacja serwera, z którego wczytywana jest dana strona internetowa, ma wpływ na jej ranking na danym obszarze geograficznym. To szczególnie istotna wiadomość dla niewielkich firm, którym w szczególności zależy na pozyskiwaniu lokalnych klientów. Serwer zlokalizowany poza obszarem działalności firmy znacznie obniży jej pozycje w wyszukiwarkach, ponieważ faworyzują one witryny, których lokalizacja jest zbliżona do prawdziwej lokalizacji danego użytkownika.

Popraw widoczność w wyszukiwarce dzięki audytowi strony WWW.

Ponadto lokalizacja serwera (dostawcy hostingu) ma wpływ na wiele istotnych kwestii w kontekście SEO. Mówimy tutaj przede wszystkim o takich zagadnieniach jak:

Szybkość wczytywania witryny

Szybkość ładowania się strony to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania. Im szybciej witryna się ładuje, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownik pozostanie na niej dłużej i będzie z niej korzystać. Wpływa to także na odbiór adresu przez wyszukiwarki internetowe, które premiują szybko ładujące się witryny wyższymi pozycjami w rankingu.

Musisz wiedzieć, że geolokalizacja serwera ma bezpośredni wpływ na szybkość ładowania strony. Im bliżej serwer znajduje się od użytkownika, tym krótszy czas jest potrzebny na przesłanie danych do przeglądarki, co przekłada się na szybsze wczytywanie witryny. Dlatego warto zwrócić uwagę na lokalizację IP serwera podczas wyboru hostingu.

Czas odpowiedzi, czyli TTFB (Time to First Byte), to jeden z parametrów, które pozwalają ocenić jakość dostawcy. Jest to czas, który upływa od momentu wysłania zapytania do serwera do otrzymania pierwszego bajtu danych. Im krótszy czas TTFB, tym lepsza jakość usługi hostingu. Wykorzystanie narzędzi do sprawdzania wartości TTFB dla danej strony takich jak ByteCheck daje możliwość oceny, czy dany usługodawca oferuje przyzwoitą ofertę.

Bezawaryjność

Geolokalizacja serwera odgrywa istotną rolę w kontekście bezawaryjności strony internetowej, ponieważ wpływa nie tylko na szybkość działania, ale też na jej stabilność. Wybór serwera umiejscowionego w odpowiedniej lokalizacji może przyczynić się do zwiększenia niezawodności witryny, co w konsekwencji wpłynie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jak już wiesz, geolokalizacja serwera wpływa na czas odpowiedzi witryny. Im bliżej serwera znajdują się użytkownicy, tym szybciej będą mogli korzystać ze strony. Dlatego warto wybrać serwer zlokalizowany w kraju, z którego pochodzi większość odwiedzających. W ten sposób można zmniejszyć opóźnienia w dostępie do witryny, co z kolei wpłynie na jej bezawaryjność.

Ponadto, serwery zlokalizowane w stabilnych miejscach, charakteryzujących się dobrą infrastrukturą łącznościową, mogą zapewnić lepszą niezawodność strony. W przypadku wystąpienia awarii serwery takie są często wyposażone w systemy redundancji, które pozwalają na szybkie przywrócenie działania witryny. Dzięki temu strona internetowa będzie dostępna dla użytkowników nawet podczas problemów technicznych.

Opinia

Wybierając serwer dla swojej strony WWW, warto zwrócić uwagę na opinie o witrynach, które się na nim znajdują. Wielu dostawców oferuje współdzielone adresy IP dla swoich klientów, co oznacza, że wiele stron korzysta z tej samej usługi. Jeśli reputacja pozostałych stron na danym serwerze jest wątpliwa, może to negatywnie wpłynąć na pozycjonowanie wszystkich witryn korzystających z tego samego publicznego adresu IP.

Skorzystaj z technologii umożliwiającej sprawdzanie adresu oraz opinii. Jednym z takich narzędzi jest The Anti-Abuse Project. Dzięki temu można dowiedzieć się, czy dany adres IP jest uwzględniany na tzw. czarnych listach, co może świadczyć o nieodpowiednich praktykach stosowanych przez niektóre strony znajdujące się na tym samym serwerze.

Kolejnym krokiem w analizie geolokalizacji serwera jest zbadanie, jakie domeny są na nim zarejestrowane. Aby sprawdzić pochodzenie danych adresów, wystarczy odwiedzić portal Hacker Target. Dzięki temu można poznać inne witryny korzystające z tego samego adresu IP, co pozwoli na ocenę ich jakości i ewentualne ryzyko związane z korzystaniem z tego samego serwera. Pamiętaj, że bezpieczeństwo sieciowe jest bardzo istotne.

Jaki wpływ ma geolokalizacja serwera na pozycjonowanie lokalne?

Czy wiesz, że geolokalizacja serwera odgrywa też istotną rolę w pozycjonowaniu lokalnym? Dzieje się tak, ponieważ usługa ta wpływa nie tylko na szybkość ładowania strony czy na odbiór witryny przez wyszukiwarki internetowe.

Kolejnym czynnikiem, który oddziałuje na lokalne SEO, jest tzw. TLD (Top-Level Domain), czyli domena najwyższego poziomu. Wybór rozszerzenia, takiego jak .pl, może pomóc w lepszym zrozumieniu przez wyszukiwarki, że strona jest skierowana do polskojęzycznych użytkowników. W efekcie może to przyczynić się do wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania dla lokalnych zapytań.

Warto również zwrócić uwagę na język strony oraz treści dostępne na niej. Wyszukiwarki analizują zawartość witryny, aby określić, do jakiej grupy odbiorców jest ona skierowana. Dlatego warto zadbać o to, aby content był dostosowany do potrzeb i oczekiwań użytkowników konkretnego terytorium, co może wpłynąć na lepsze pozycjonowanie w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Trudno nie zauważyć, że geolokalizacja serwera odgrywa istotną rolę zarówno w pozycjonowaniu globalnym, jak i lokalnym. Warto więc zadbać o ten aspekt optymalizacji, gdyż wyszukiwarki dążą do dostarczania użytkownikom najbardziej istotnych wyników wyszukiwania.


Przeczytaj także

Optymalizacja SEO strony. Co zrobić, aby witryna była przystępna dla robotów?

Optymalizacja SEO strony. Co zrobić, aby witryna była przystępna dla robotów?

Strona internetowa, aby osiągnąć wysoką pozycję w wyszukiwarce, musi być odpowiednio przygotowana pod względem SEO. Optymalizacja strony jest zagadnieniem szerokim i składa się z wielu działań. Jednym z nich jest sprawdzenie, w jaki sposób roboty Google widzą daną witrynę, a następnie wprowadzenie na niej korzystnych zmian. Dzięki temu strona WWW będzie bardziej przystępna dla robotów wyszukiwarki, a co za tym idzie, także dla swoich potencjalnych użytkowników. Zobacz, o jakie funkcjonalności należy zadbać.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Co daje zainstalowanie Facebook Pixel?

Co daje zainstalowanie Facebook Pixel?

Reklama w sieci stanowi obecnie istotny element niemal każdego biznesu. W związku z tym twórcy rozwiązań w tym zakresie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom reklamodawców. Aby sprawdzać i wzmocnić skuteczność swoich działań marketingowych, należy uważnie analizować statystyki i trafiać do odpowiednich grup docelowych. Jednym z ważniejszych narzędzi służących do tego celu jest Facebook Pixel.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej