Czym są żądania http?

Czym są żądania http?

Użytkownicy Internetu często nie zdają sobie sprawy, ile procesów musi zajść, aby na ekranie wyświetliła się wywołana strona internetowa. W tym artykule opowiemy nieco o kulisach działania pt. żądanie http. Czym są żądania http, jak sprawdzić ich liczbę, dlaczego są ważne i jak zmniejszyć ich liczbę? O tym piszemy poniżej.

Co to jest żądanie http?

Każdy użytkownik, który chce odwiedzić jakąś stronę, pinguje serwer internetowy i żąda plików, które stanowią zawartość danego adresu WWW. Tego typu żądanie nazywa się żądaniem http (z ang. Hypertext Transfer Protocol).

Po otrzymaniu żądania http serwer odpowiada (tj. wysyła dane pliki), a przeglądarka renderuje, czyli wyświetla w odpowiedniej formie, stronę internetową. Liczba i waga plików ma tu znaczenie. Jeśli strona posiada ich wiele i dużych rozmiarów serwer będzie potrzebował więcej czasu na ich przesłanie, przez co strona będzie ładować się dłużej.

Jak sprawdzić ile żądań wysyła strona internetowa?

Istnieje możliwość sprawdzenia, ile żądań wysyła dana strona WWW, są na to dwa sposoby:

  • sprawdzić liczbę żądań bezpośrednio w przeglądarce (taką opcję udostępnia np. Chrome),
  • skorzystać z narzędzi takich jak: GT Metrix lub Pingdom.
Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Jak zmniejszyć liczbę żądań http?

Zmniejszenie liczby żądań powinno przyspieszyć proces wyświetlania się strony. To dość istotna kwestia związana z funkcjonalnością, ale warto pamiętać również, że szybkość wyświetlania jest jednym z istotniejszych czynników oddziałujących na SEO.

W tym przypadku działają dwie zależności:

  • Im więcej plików strony WWW, tym strona będzie ładować się dłużej.
  • Im pliki strony WWW będą miały większą wagę, tym strona będzie ładować się dłużej.

Jeśli strona internetowa wysyła zbyt wiele żądań:

  • usuń niepotrzebne pliki (m.in. obrazy),
  • skompresuj niezbędne, ciężkie pliki przy użyciu takich narzędzi jak np. ImageCompressor lub compressor.io,
  • włącz asynchroniczne ładowanie plików JavaScript,
  • jeśli to możliwe, połącz pliki CSS.

Przeczytaj także

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Czym jest linkowanie wewnętrzne?

Linkowanie wewnętrzne są to działania, których celem jest umożliwienie zarówno użytkownikowi, jak i robotom wyszukiwarki poruszanie się między podstronami jednej witryny. Umieszczenie odpowiedniego linku w konkretnym miejscu pozwala na przekierowanie na inną stronę tej samej domeny. Prawidłowo zaplanowane linkowanie ułatwia poruszanie się po witrynie – użytkownik intuicyjnie wie, gdzie kliknąć, by znaleźć się na pożądanej stronie.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Czym jest wiek domeny i jaki ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce?

Czym jest wiek domeny i jaki ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce?

Algorytmy Google decydując o pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarce, biorą pod uwagę bardzo wiele czynników. Według niektórych opinii jednym z nich jest wiek domeny, czyli czas działania danego adresu WWW od momentu pierwszej rejestracji. Jednak wbrew pozorom nie o sam upływ czasu tu chodzi. Dowiedz się, jakie znaczenie ma wiek domeny na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i jak go w ogóle sprawdzić.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej