Czym jest wiek domeny i jaki ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce?

Czym jest wiek domeny i jaki ma wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce?

Algorytmy Google decydując o pozycji danej strony internetowej w wyszukiwarce, biorą pod uwagę bardzo wiele czynników. Według niektórych opinii jednym z nich jest wiek domeny, czyli czas działania danego adresu WWW od momentu pierwszej rejestracji. Jednak wbrew pozorom nie o sam upływ czasu tu chodzi. Dowiedz się, jakie znaczenie ma wiek domeny na pozycję strony w wynikach wyszukiwania i jak go w ogóle sprawdzić.

Czy wiek domeny ma wpływ na SEO?

Według najnowszych analiz wiek domeny nie ma znaczącego wpływu na pozycje strony w wynikach wyszukiwania. Mimo to na rynku wtórnym wciąż trwają polowania na działające kiedyś adresy. Powodów jest kilka:

  • Po pierwsze - niektóre nazwy domen mogą prezentować się wyjątkowo atrakcyjne i wydawać się skuteczne pod względem marketingowym dla poszczególnych branż lub serwisów tematycznych.
  • Po drugie - domeny, które były kiedyś często aktualizowane i wzbogacane o treści, po przerwie mogą okazać się znacznie bardziej wartościowe niż domeny świeżo zarejestrowane; głównie dzięki bogatemu profilowi linków zwrotnych. Jednak przed wynajęciem takiej domeny warto dokładnie przeanalizować historię jej aktywności. Jeśli była ona ciągła i bogata, bardzo możliwe, że warto odrodzić interesujący nas adres. Jednak istnieje też druga strona medalu, w historii domeny mogą znaleźć się niepożądane elementy takie jak zaspamowany profil linkowy lub aktywne kary Google. Wówczas należy odrzucić dany adres.
Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Prześledzić historię aktywności pod danym adresem WWW, można korzystając np. ze strony Internet Archive, a profil linkowy przy pomocy Semstrom lub Ahrefs.

Jak wspominano, kupując domenę na rynku wtórnym, wypada zwrócić uwagę na jej historię i profil linkowy, które mają znaczenie w kontekście SEO. Ponadto warto sprawdzić, czy dany adres ma dobrą opinię, np. czy pod daną domeną nie były prowadzone nielegalne działania. Aby to uczynić, należy wpisać w wyszukiwarce nazwę domeny w cudzysłowie lub poprzedzić jej nazwę site: (np. site:domena.pl), wówczas pojawią się wszelkie informacje na temat domeny. Natomiast, jeśli przez dłuższy czas nic się na niej nie działo, najlepiej będzie skorzystać ze wspominanego Internet Archive.

Jak sprawdzić wiek domeny internetowej?

Zastanawiasz się, jak ustalić wiek domeny internetowej? To bardzo proste. Wystarczy odnaleźć w sieci Krajowy Rejestr Domen, który dysponuje bazą WHOIS lub wejść na tę stronę. Tam – wpisując interesujący nas adres – możemy dowiedzieć się, czy dana domena jest aktywna, kto wykupuje abonament, a także, kiedy została utworzona i kiedy skończy się okres rozliczeniowy wynajmu danego adresu WWW.

Przeczytaj także

Aktywność w mediach społecznościowych a SEO

Aktywność w mediach społecznościowych a SEO

Obecność firmy czy marki w mediach społecznościowych umożliwia wchodzenie w bezpośrednie interakcje z klientami i budowanie z nimi trwałych więzi. Przemyślana komunikacja w Social Media to nie tylko świetna forma promocji i miejsce kreowania wizerunku. W pośredni sposób może zwiększać również wartość strony internetowej i wpływać na SEO. Czy aktywność na Google Moja Firma, Twitterze lub Facebooku ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce? Dowiesz się z artykułu.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Czym są linki wychodzące?

Czym są linki wychodzące?

Zanim przejdziemy do definicji, czym jest link wychodzący, warto nakreślić, czym różni się linkowanie wewnętrzne od zewnętrznego. Linkowanie wewnętrzne umożliwia przechodzenie między stronami tej samej domeny, natomiast linkowanie zewnętrzne przenosi użytkownika na inną domenę.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej