Analiza kodu HTML jako ważny element optymalizacji strony

Analiza kodu HTML jako ważny element optymalizacji strony

Firmowa strona internetowa powinna być nie tylko atrakcyjna wizualnie. Jeśli chcesz, by Twoja witryna przynosiła zadowalające zyski i wpływała na sukces biznesu, musisz też zadbać, by była odpowiednio przygotowana pod względem technicznym. Bardzo ważne jest stworzenie struktury strony WWW przyjaznej pod kątem SEO. Język HTML oparty na znacznikach pozwala robotom indeksującym lepiej rozumieć zawartość strony oraz wpływa na jej użyteczność. Z artykułu dowiesz się, na jakie elementy kodu należy zwracać uwagę podczas optymalizacji strony.

Czym jest technologia Flash?

Flash to popularne oprogramowanie, służące do tworzenia animacji opartych o grafikę wektorową na zasadzie klatek kluczowych. Pobieranie i odtwarzanie plików flash wymaga zainstalowania w przeglądarce odpowiedniej wtyczki np. Adobe Flash Player.

Technologia animacji Flash niegdyś służyła głównie do gier komputerowych oraz oglądania filmików w przeglądarce. Obecnie odchodzi już w zapomnienie, ze względu na szereg wad. Jest przede wszystkim niekorzystna z punktu widzenia SEO. Roboty Google nie są w stanie odczytać treści znajdującej się w animacjach Flash. W sytuacji, gdy cała strona oparta jest o tę technologię, roboty nie odczytają więc żadnej treści. Flash nie ma żadnego adresu URL, a zatem nie można go przeszukać ani zaindeksować.

Poza tym technologia ta jest bardziej przystosowana dla urządzeń desktopowych niż dla urządzeń mobilnych, które generują teraz większość ruchu w Internecie. Kolejną jej wadą jest fakt, iż jest ona uważana za niebezpieczną i bywała ofiarą ataków hakerskich.

Nadal istnieją jeszcze strony, które działają w oparciu o Flasha, jednak zalecane jest, by już z niej nie korzystać. Ponadto Adobe jest na etapie wycofywania się z tej przestarzałej technologii, a Flash Player przestał być aktualizowany i dystrybuowany wraz z końcem 2020 roku. Wszystkie istniejące w nim treści zostały zablokowane, trzeba więc przenieść je do innych, nowych formatów.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Czym jest plik robots.txt?

Plik robots.txt przekazuje robotom wyszukiwarki informacje, które zasoby danej strony mogą indeksować, a do jakich nie powinny mieć dostępu. Plik ten umieszczany jest w katalogu głównym na serwerze strony. Ważne jest sprawdzenie, czy nie ma w nim żadnych błędów. Jeśli w robots.txt cała witryna lub jej część zostanie zablokowana, wówczas wartość i potencjał strony znacznie spada. Czasem może to nawet skutkować tym, że strona WWW w ogóle nie będzie widoczna w Google. Więcej o robots.txt przeczytasz w artykule Optymalizacja SEO strony. Co zrobić, aby witryna była przystępna dla robotów?

Czym jest plik sitemap.xml?

Plik sitemap.xml to plik mapy witryny, w którym podane są wszystkie adresy URL danej strony internetowej. Wyszukiwarka Google odczytuje listę podanych adresów i dzięki temu skuteczniej i szybciej indeksuje stronę WWW. W większości przypadków sitemapy XML są generowane automatycznie. Większość znanych CMS-ów ma bowiem wtyczki i dodatki, które zajmują się automatyczną budową i aktualizacją tych oto plików. Nie można jednak zapomnieć o przesłaniu sitemapy do Google. W tym celu należy skorzystać z narzędzia Google Search Console.

Co oznacza atrybut alt przy grafikach?

Atrybut alt jest to opis grafiki na stronie internetowej, który jest odczytywany przez roboty indeksujące. Opisanie grafik za pomocą opisów alt to ważny element optymalizacji witryny, mający wpływ zarówno na pozycję strony, jak również samych grafik w wyszukiwarce. Opis alternatywny określa, co znajduje się na grafice, dzięki czemu robot Google potrafi zrozumieć tematykę strony. Opis alt powinien być więc dokładny i zawierać słowa kluczowe. Ponadto opisy alternatywne wyświetlają się użytkownikowi w momencie, gdy witryna z jakiegoś powodu nie może poprawnie się załadować. Umożliwiają również znalezienie się w sekcji ,,Grafika’’ w wynikach wyszukiwania Google.

Opis alt to część kodu HTML, który prawidłowo wygląda w sposób następujący:

<img src="adres grafiki" alt="opis alt">

Jakie mogą być mikroformaty?

Mikroformaty inaczej zwane mikrodanymi, danymi strukturalnymi czy rich snippets ściśle wiążą się z robotami indeksującymi. Gdy strona zawiera odpowiednie wskaźniki, roboty skanujące treści lepiej i sprawniej interpretują poszczególne elementy i dane na stronie. Prawidłowo wdrożone mikroformaty pomagają wyróżnić stronę firmową na tle konkurencji w wyszukiwarce. W niektórych przypadkach mogą też pozytywnie wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania oraz powodować wzrost współczynnika jej klikalności. Poza tym mikrodane są też istotne z punktu widzenia użytkownika, gdyż pozytywnie wpływają na UX, czyli użyteczność witryny.

Dla przykładu adres firmy bez mikroformatów roboty wyszukiwarki będą traktować wyłącznie jako ciąg znaków, a po wdrożeniu danych strukturalnych, boty zostaną poinformowane, że jest to właśnie adres firmy wzbogacony np. o geolokalizację.

Mikroformaty, opisujące dane fragmenty umieszcza się w kodzie HTML strony w postaci określonych znaczników. Można je wdrożyć do wielu elementów m.in. do danych kontaktowych takich jak numer telefonu czy adres e-mail, ale też do logo firmy czy artykułów na blogu. W przypadku sklepu internetowego warto umieścić mikrodane dla produktów. W wynikach wyszukiwania widoczne będą wówczas opinie o danym produkcie z oceną i gwiazdkami, a także cena i informacja, że produkt jest dostępny w magazynie.

Co to jest DOCTYPE?

DOCTYPE to deklaracja typu dokumentu (Document Type Declaration), która powinna pojawić się na samym początku każdego dokumentu HTML. Deklaracja dokumentu jest pierwszą linijką kodu strony internetowej i umieszcza się ją przed sekcją <html> i <head> w taki oto sposób:

<!DOCTYPE html> <html> <head>

Doctype określa standard języka HTML, w jakim napisana jest strona, dzięki czemu przeglądarka wie, jak przetworzyć dany dokument. Rekomendowane jest, by strona była napisana w najnowszej wersji języka HTML. Obecnie jest to HTML5. Zastosowanie odpowiedniej deklaracji może ułatwić poprawne, zgodne z naszymi założeniami, renderowanie strony przez przeglądarki i wyszukiwarkę Google.

Przeczytaj także

Czym są żądania http?

Czym są żądania http?

Użytkownicy Internetu często nie zdają sobie sprawy, ile procesów musi zajść, aby na ekranie wyświetliła się wywołana strona internetowa. W tym artykule opowiemy nieco o kulisach działania pt. żądanie http. Czym są żądania http, jak sprawdzić ich liczbę, dlaczego są ważne i jak zmniejszyć ich liczbę? O tym piszemy poniżej.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

CMS, czyli system zarządzania treścią. Czym jest, do czego służy i jak wpływa na SEO?

CMS, czyli system zarządzania treścią. Czym jest, do czego służy i jak wpływa na SEO?

Z czasem tworzenie treści internetowych staje się coraz prostsze i nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy informatycznej. Jednym ze sztandarowych przykładów tej tendencji jest bez wątpienia CMS, czyli system zarządzania treścią, który znacznie ułatwia laikom tworzeń stron WWW i sklepów internetowych. Dowiedz się, czym właściwie jest CMS, jakie są jego rodzaje i czy wpływa na SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej