Czy aktywność w mediach społecznościowych ma wpływ na SEO?

Aktywność w mediach społecznościowych a SEO


Obecność firmy czy marki w mediach społecznościowych umożliwia wchodzenie w bezpośrednie interakcje z klientami i budowanie z nimi trwałych więzi. Przemyślana komunikacja w Social Media to nie tylko świetna forma promocji i miejsce kreowania wizerunku. W pośredni sposób może zwiększać również wartość strony internetowej i wpływać na SEO. Czy aktywność na Google Moja Firma, Twitterze lub Facebooku ma wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce? Dowiesz się z artykułu.

Wykorzystanie Google Moja Firma w pozycjonowaniu

Google Moja Firma to usługa, która pomaga zwiększyć potencjał strony w wynikach wyszukiwania. Największe korzyści przynosi małym i średnim przedsiębiorstwom. Firmy, które mają wizytówkę w Google My Business, zwiększają swoją widoczność na zapytania lokalne i szybciej pozyskują nowych klientów. Wizytówki wyświetlają się bowiem nad organicznymi wynikami. Ważne jest, by Twoja wizytówka była uzupełniona w 100% i zawierała wszystkie niezbędne, aktualne i wyczerpujące dane o firmie, takie jak m.in. nazwa firmy, dokładny jej adres, dane kontaktowe czy godziny pracy. Na profilu powinien też koniecznie znaleźć się link do Twojej witryny internetowej. Dzięki temu użytkownicy będą mogli szybko przejść na stronę czy do sklepu online.

Należy jednak pamiętać, że samo założenie profilu nie wystarczy. Trzeba na bieżąco go aktualizować i wykorzystywać do komunikacji z klientami. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia użytkownika, ale też wyszukiwarki. Profil na GMB to doskonałe miejsce do prezentowania swojej oferty, promocji czy treści reklamowych. Możesz na nim też dzielić się nowościami, informacjami dotyczącymi działalności firmy oraz ważnymi ogłoszeniami. Tworząc wpisy na Google Moja Firma mamy możliwość dodawania zdjęć, filmów, publikowania wydarzeń czy ofert. Każdy wpis powinien zawierać czytelny, interesujący i chwytliwy tytuł oraz bardziej szczegółowy opis. Pamiętaj, by stosować język korzyści i przedstawiać największe zalety Twojej oferty.

GMB ma też opcję wystawiania ocen i dodawania opinii przez osoby, które skorzystały już z usług danej firmy. Jest to bardzo istotne dla biznesu, gdyż wielu klientów w trakcie podejmowania decyzji o zakupie produktów czy usług kieruje się właśnie opiniami innych ludzi. Twoim zadaniem jest reagowanie na komentarze i nawiązywanie interakcji z użytkownikami. Jeśli zdarzy się, że otrzymasz jakąś negatywną opinię, powinieneś koniecznie na nią odpowiedzieć.

Regularne publikowanie wpisów na profilu w Google Moja Firma sprawi, że będzie on lepiej widziany przez wyszukiwarkę, dzięki czemu znajdzie się wyżej w wynikach wyszukiwania. Przyczyni się to do zwiększenia ilości odwiedzin i popularności. Aktywny profil ma też większą szansę na znalezienie się na mapach Google. Wypozycjonowana wizytówka da Ci więc możliwość wypromowania Twojej strony internetowej i biznesu. Pamiętaj jednak, że sama wizytówka nigdy nie zastąpi profesjonalnych działań SEO. Roboty Google podczas oceny biorą bowiem pod uwagę także dodaną do wizytówki stronę WWW.

Wykonaj darmowy audyt strony i popraw jej widoczność w wyszukiwarce. Wykonaj teraz >>

Twitter a SEO

Twitter jest rozpowszechniony głównie wśród polityków, dziennikarzy czy blogerów. Tak naprawdę, jest to jednak także doskonałe miejsce dla wielu firm. Za pośrednictwem Twittera można komunikować się ze swoimi odbiorcami i zwiększyć świadomość marki wśród swoich potencjalnych klientów.

Tweet to wpis o długości maksymalnie 280 znaków, do którego można dodawać też zdjęcia, materiały wideo czy gify. Trafia on do osób, które obserwują dany profil, ale także do odbiorców, którzy trafili na post poprzez konkretny hashtag. Stosowanie odpowiednich hashtagów jest bardzo ważne, gdyż określa tematykę wpisu i pozwala dotrzeć do większej liczby użytkowników. Twitter to dobre miejsce do linkowania zewnętrznego, dlatego warto w każdym wpisie umieszczać link do swojej strony internetowej. Polecaną praktyką jest także dodawanie do udostępnianych w postach grafik opisów alternatywnych, które pozwolą robotom Google rozpoznać ich tematykę.

Warto być aktywnym na tym portalu społecznościowym również dlatego, że kilka lat temu Google i Twitter nawiązały współpracę, wskutek czego coraz częściej w SERP można zobaczyć tzw. karuzele z wpisami umieszczonymi właśnie na Twitterze. Wyniki te odnoszą się do wyszukiwanych przez internautów słów kluczowych bądź hashtagów. Dzięki temu prowadząc profil i dodając regularnie wpisy, możesz pozyskać nowych użytkowników oraz zwiększyć ruch na swojej stronie WWW, co może pomóc podnieść jej widoczność w wyszukiwarce.

Ważne jest też, by Twój profil na Twitterze był odpowiednio zoptymalizowany. Tylko wówczas roboty indeksujące będą w ogóle brać pod uwagę Twoje posty. Powinieneś wybrać nazwę, która będzie spójna z Twoją stroną internetową oraz zadbać o przyjazny adres URL. Profil musi zawierać też aktywny link do strony internetowej, a dodatkowo krótki opis działalności firmy, lokalizację oraz logo firmy.

Facebook i jego wpływ na SEO

Nie ulega wątpliwości, że Facebook jest wciąż jedną z największych platform społecznościowych na świecie. Każdego dnia użytkownicy publikują na nim setki tysięcy postów oraz zostawiają jeszcze więcej polubień i udostępnień. Ruch na tym portalu jest ogromny, nic więc dziwnego, że obecna jest na nim większość marek.

Boty Google indeksują zawartość Facebooka tak samo, jak inne strony. Są jednak jak niezalogowani użytkownicy, dlatego nie można ograniczać im dostępu do swoich informacji i treści na profilu. Profil i wszystkie posty muszą być więc publiczne, by mogły pojawić się w wyszukiwarce.

Fanpage Twojej firmy, tak samo, jak w przypadku wspomnianych już profili na Google Moja Firma czy Twitterze, powinien być dokładnie uzupełniony. W zakładce Informacje muszą znaleźć się oczywiście aktualne informacje o firmie, dane kontaktowe oraz link do witryny internetowej. Jeśli Twój profil jest już w pełni zoptymalizowany, możesz publikować swoje przyciągające uwagę posty. Pamiętaj, by umieszczać w nich skrócone linki do swojej oferty na stronie czy udostępniać artykuły z bloga firmowego. Wartościowe treści są chętniej udostępniane przez użytkowników i mają szansę dotrzeć do większej liczby odbiorców, dzięki czemu Twoja strona będzie częściej odwiedzana. Google uzna ją za interesującą zwłaszcza w momencie, gdy linki do niej będą udostępniane przez duże i popularne profile.

Mimo że wszystkie linki umieszczone zarówno na Facebooku, jak i na innych mediach społecznościowych oznaczane są atrybutem nofollow, to i tak mają znaczenie dla strony internetowej. Przede wszystkim tworzą ruch, sprawiają, że więcej osób ma szansę poznać Twoje produkty czy usługi i wpływają na wzrost rozpoznawalności firmy. Poza tym internauci chętnie wyszukują w Social Media nowe marki, a gdy profil ich zaciekawi, często postanawiają skorzystać z wyszukiwarki i odnaleźć w niej daną firmę. Takie zachowania społeczności z pewnością są zauważane i doceniane przez algorytmy Google.

Podsumowując, media społecznościowe nie mają bezpośredniego wpływu na SEO, jednak są świetnym dodatkiem do każdej strony WWW i pomagają wzmocnić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Warto więc aktywnie prowadzić swój profil firmowy w wybranym serwisie i dzielić się ze swoimi odbiorcami wartościowym contentem. Na firmowej witrynie należy zaś umieścić odnośniki do swoich istniejących już profili, by internauci mogli szybko się do nich przenieść. Integracja strony internetowej z profilami w Social Media będzie przydatna, zwłaszcza gdy prowadzisz firmowego bloga. Wówczas w każdym wpisie będzie umieszczony przycisk do udostępniania, który zachęci czytelników do dzielenia się Twoimi treściami.

Przeczytaj także

Widoczność w Google. Co oznacza TOP 3, TOP 10, TOP 50

Widoczność w Google. Co oznacza TOP 3, TOP 10, TOP 50

Głównym celem działań SEO jest wywindowanie pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Wysoki ranking świadczy o jakości strony i przekłada się na liczbę wyświetleń, a co za tym idzie – na zyski. Dowiedz się więcej o widoczności w wyszukiwarce Google i sprawdź, co kryje się za określeniami TOP 3, TOP 10 czy TOP 50.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej

Favicon, czyli ikona na pasku adresu. Jak ją stworzyć i czy ma wpływ na SEO?

Favicon, czyli ikona na pasku adresu. Jak ją stworzyć i czy ma wpływ na SEO?

Drobne i charakterystyczne elementy strony internetowej potrafią przykuć uwagę i zapaść w pamięć użytkownikom. Jednym z takich graficznych szczegółów jest favicon, czyli niewielka ikona znajdująca się na pasku adresu w przeglądarce. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć, jak ją zrobić i czy ma wpływ na pozycjonowanie SEO.

Artykuł - ikonka Czytaj więcej